2019 18U "AA" Provincial Championship

City
Morden
Document(s)
Start Date/Time
End Date/Time
Event Type

Host Contact:

Kristy Hildebrand - pdkmhild@gmail.com

Baseball Manitoba Rep - Kevin Booker

Pool A                                              Pool B                                    Pool C

Grosse Isle                                       Altona                                     North Wpg

Portage                                            Ste. Rose                                Carillon

Fort Garry                                        Tuxedo                                   Boissevain

Morden                                            Brandon                                  Hamiota

 

Friday, July 19

Game #       Time                   Home                                   Visitor                    Pool              Field

1                    8:30 a.m.         Morden     0          vs.              Portage         15         Pool A           Buhler

2                    8:30 a.m.        Fort Garry     8       vs.           Grosse Isle       7          Pool A           3

3                  11:00 a.m.        Tuxedo         2      vs.              Altona            12         Pool B           Altona – Access

4                  11:00 a.m.        Brandon        1      vs.              Ste. Rose        14        Pool B           Buhler

5                  11:00 a.m.        Boissevain     9     vs.              North Wpg   2              Pool C           3

6                    1:30 p.m.       Hamiota      8        vs.                Carillon         7                 Pool C           Altona - Access

7                    1:30 p.m.         Grosse Isle     3     vs.              Morden        6           Pool A           Buhler

8                    1:30 p.m.         Portage       12       vs.            Fort Garry    2          Pool A           3

9                    4:00 p.m.         Altona      15           vs.           Brandon    5          Pool B           Buhler

10                  4:00 p.m.         Ste. Rose     8     vs.               Tuxedo         7        Pool B           3

11                  6:30 p.m.           North Wpg  1     vs.              Hamiota    23          Pool C           Buhler

12                  6:30 p.m.           Carillon    1        vs.              Boissevain    3         Pool C           3

 

Saturday, July 20

Game #       Time                   Home                                   Visitor                    Pool              Field

13                  8:30 a.m.         Altona       10         vs.        Ste. Rose      0          Pool B           Buhler

14                  8:30 a.m.        Tuxedo        14       vs.        Brandon    13           Pool B           3

15                11:00 a.m.           North Wpg     4     vs.        Carillon     3             Pool C           Buhler

16                11:00 a.m.           Boissevain     4     vs.       Hamiota      3             Pool C           3

17                  1:30 p.m.           Fort Garry       6     vs.        Morden        5           Pool A           Buhler

18                  1:30 p.m.           Grosse Isle     0     vs.        Portage      11            Pool A           3

***                  4:00 p.m.           Tiebreaker if Necessary                                                            Buhler

***                  4:00 p.m.           Tiebreaker if Necessary                                                            3

 

Note: If Tie-breakers are not used, Games 19 & 20 will be played at 5:30 p.m.

Top 2 in each pool advance.  Team are ranked by record and formula (defensive runs against)

 into seeds #1 to #6.   Pool Champions are ranked 1, 2 or 3.

 

19                  6:30 p.m.           Altona    11        vs.              Fort Garry           2                          Buhler

20                  6:30 p.m.           Hamiota     22        vs.          Ste.Rose            12                          3

 

Sunday, July 21

Game #       Time                   Home                                   Visitor                                              Field

21                10:00 a.m.           Portage       4      vs.              Hamiota        1                                Buhler

22                  1:00 p.m.           Boissevain    1     vs.             Altona        13                                      Buhler

23                  4:00 p.m.           Portage.    6      vs.             Altona.       4 - final score.                Buhler

Coin-flip for home for final only if teams are from different Pools. If teams are from the same Pool, the higher ranked team after Pool play will be home team.

 

Notes

If in pool play a three (3) way tie for 1st place occurs, then the tie-breaking formula will determine which team is credited with 1st place in the pool.  The other two teams will have a play-off game to determine 2nd place in the pool.